• Kategoria: Wydarzenia i opinie
  • Odsłony: 50

Promocja książki o 12 Pułku Ułanów Podolskich

Wiedza historyczna jest bardzo ważnym elementem kształtującym przyszłość, dlatego uczniowie XVIII LO, III LO, oraz studenci US, spotkali się podczas promocji książki pt. "12 Pułk Ułanów Podolskich  Księga Rozkazów Dziennych - Kampania Włoska czerwiec - grudzień 1944". Uczniowie XVIII LO przybyli na miejsce promocji wraz z prowadzącym spotkanie, panem Cezarym Jankowskim.

Książka została zredagowana przez Renatę Gałaj-Dempniak, Piotra Kaźmierskiego i Henryka Walczaka. Po głębokim przestudiowaniu jej, będziemy mogli wejść w posiadanie wiedzy nt. jak wyglądały walki na półwyspie apenińskim m.in. w bitwie pod Monte Cassino z perspektywy Polaków. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości w auli US przez panią dyrektor Instytutu Historycznego prof. Agnieszkę Szudarek, następnie wystąpili: dowódca 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich ppłk Mariusz Lewczuk oraz przedstawiciel zarządu Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, st. chor. sztab. Zbigniew Jahnz. Po przywitaniu wszystkich gości, wystąpił Zbigniew Jahnz, który opowiedział całą historię 12 Pułku Ułanów Podolskich.  Kolejno swoją pracę omówili autorzy, najbardziej spodobało mi się wystąpienie pana mgr. Piotra Kaźmierskiego, który poruszał wiele ważnych kwestii, a jego gestykulacja oraz ton głosu przyciągały uwagę widowni. Jeden z autorów, Henryk Walczak otrzymał z rąk ppłk Mariusza Lewczuka medal "Pro Patria" jako uznanie szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o polską niepodległość. Po tym prof. Walczak przedstawił uczniom szkół średnich ofertę dydaktyczną kierunku Studia nad Wojną i Wojskowością. 

Uważam, że było to dość ciekawe doświadczenie, a uczniowie obecni na tej promocji, mieli okazję zwiększyć swoją wiedzę z zakresu II wojny światowej i być może niektórzy zostali zachęceni do studiowania na Uniwersytecie Szczecińskim.