• Kategoria: Wydarzenia i opinie
  • Odsłony: 118

Sztandar XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego

XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego kontynuuje ciągłość Zespołu Szkół Zawodowych Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” im. Józefa Wybickiego. W 1992 roku, po zmianie profilu szkoły sztandar ZSZ SSR „Gryfia” został przekazany do Sali Tradycji szkoły. W 2007 roku zgodnie z uchwałą Rady Pedagogicznej podjęto starania celem wykonania nowego sztandaru. Projektantami sztandaru byli: Cezary Jankowski i Urszula Reymus. Ceremonia poświęcenia  sztandaru miała miejsce w 2008 roku. W 2021 r. sztandar przeszedł renowację.

Opis sztandaru

 

Płat sztandaru o wymiarach  97 x 97 cm obszyty jest z obydwu stron wzdłuż wszystkich czterech krawędzi taśmą w kolorze złotym o szerokości 2, 5 cm. Wzdłuż trzech krawędzi płatu sztandaru , poza krawędzią mocowaną do drzewca, wszyte są frędzle w kolorze złotym.

 

Na stronie prawej, płat sztandaru podzielony jest na dwa pasy, u góry biel, u dołu czerwień, zgodnie z barwami narodowymi. W kątach płatu sztandarowego umieszczone są wieńce laurowe haftowane złotem, a w nich umieszczone daty. U góry, na pasie białym, od strony drzewca znajduje się data: „1747” (data urodzin patrona szkoły), w drugim wieńcu, na białym pasie znajduje się data: „ 1822” (data śmierci patrona szkoły). W dolnej części, na pasie czerwonym, przy drzewcu, w wieńcu trzecim umieszczona jest data: „ 1961” (data utworzenia szkoły), w kolejnym czwartym wieńcu, na pasie czerwonym umieszczona jest data: „ 1974” (data ustanowienia patrona szkoły Józefa Wybickiego). Po środku prawej, biało czerwonej strony płatu, znajduje się orzeł państwowy Rzeczypospolitej Polskiej srebrem haftowany w złotej koronie, złotym dziobem i złotymi szponami.

 

Na stronie lewej, płat sztandaru ma kolor granatowy. Po środku znajduje się wieniec laurowy haftowany srebrem o średnicy 50 cm. W wieniec ten wszyty jest portret Józefa Wybickiego malowany na płótnie. W górnej części, nad portretem po łuku haftowany złotem jest napis: „XVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE”. W dolnej części płatu, pod portretem w liniach prostych znajduje się haftowany napis „ IM. (haft srebrny) JÓZEFA WYBICKIEGO (haft złoty) W SZCZECINIE (haft srebrny).

 

Drzewce sztandaru składają się z dwóch części o łącznej długości 2, 5 m. Po środku łączone są mosiężną tuleją i gwintem. Do górnej części drzewców mocowany jest na 14- stu mosiężnych kółkach i mosiężnym pręcie, płat sztandaru. Górna część drzewca zwieńczona jest srebrną, kulistą puszką, która stanowi podstawę wizerunku orła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, odlanego w metalu i posrebrzanego. Orzeł posiada złoconą koronę, złocony dziób i szpony. Jego wysokość wynosi 12 cm. Koniec drzewca drugiego wzmocniony jest mosiężna tuleją- tylcem. Na górnym drzewcu umieszczonych jest na srebrnych gwoździach 10 grawerowanych srebrnych tabliczek- jedna pod drugą w równych odległościach, na których znajdują się napisy wykonane metodą grawerunku, informujące o fundatorach sztandaru:

- „ Magdalena Nieniewska z rodu Wybickich 2008”

- „ Metropolita Szczecińsko- Kamieński 2008”

- „ Dyrekcja Z. S. nr 5 2008”

- „ Rada Pedagogiczna 2008”

- „ Rada Rodziców 2008”

- „ Koło Historyczne Herodot 2008”

- „ Koło Miłośników Patrona 2008”

- „ Urszula Reymus Cezary Jankowski 2008”

- „ Samorząd Uczniowski 2008 „

 

 

Załączniki:

 

  1. Fotografia prawej strony płatu
  2. Fotografia lewej strony płatu
  3. Fotografia głowicy z orłem zwieńczającej górny drzewiec