• Kategoria: Wydarzenia i opinie
  • Odsłony: 188

Świat oczami dzieci

Na życiowej drodze spotykamy różnych ludzi  z odmiennym podejściem do życia i innymi poglądami. Jedni z nas patrzą na świat w czarnych barwach, inni za to do wszystkiego podchodzą z uśmiechem i spoglądają na rzeczywistość w różowych okularach.

Dzieci podchodzą do świata realnego w nietypowy sposób. Ogromna fantazja jaką dysponują pozwala im spojrzeć na rzeczywistość optymistycznie, bez względu na sytuację, widzą tylko jej jasną stronę.

Dzieci widzą i słyszą więcej od dorosłych, inaczej interpretują codzienność. Są bardziej wrażliwe na piękno, dobro i nieistotne rzeczy, które dostrzegają częściej niż dorośli. Rozwijają się dzięki bajkom, które przenoszą je w magiczny świat, co pozwala na rozwój wyobraźni i moralności. W najmłodszych latach dorośli uważani są za mentorów, najprawdziwszych nauczycieli, a każdy ich gest, słowo, zachowanie, dzieci zapamiętują i uczą się, naśladując. Z biegiem lat bywa, że dzieci tracą swoją wrażliwość, przestają dostrzegać życiowe drobnostki.

Powinniśmy zwracać uwagę na to, co najmłodsi mają nam do powiedzenia, gdyż ich spostrzegawczość potrafi zaskoczyć niejedną dojrzałą osobę. Pozwólmy nauczyć się na nowo wrażliwości, nieograniczonej miłości i sympatii, wiecznej szczerości, jaką to zazwyczaj dzieci dysponują. Pozwólmy też, raz na zawsze odejść powiedzeniu „dzieci i ryby głosu nie mają”, bo ich postrzeganie świata jeszcze nie raz nas zaskoczy!