14 Lutego - Walentynki!

Dzień 14 lutego jest nam wszystkim doskonale znany jako Walentynki, święto zakochanych czy też dzień Świętego Walentego. Dzień ten jest przepełniony miłością, serduszkami, kartkami z życzeniami oraz drobnymi prezentami. Każdy stara się wykrzesać z siebie jak najwięcej romantyzmu, aby był to dzień wyjątkowy dla ich drugiej połówki. Jednak czy wszyscy wiemy skąd właściwie wzięło się to święto i jak obchodzi się je w innych miejscach?

Już w średniowieczu obchodzono Walentynki w południowej i zachodniej Europie. Północna i wschodnia część kontynentu dołączyła do obchodzenia święta zakochanych zdecydowanie później. Jest możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego,  zwanego Lupekaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne ze względu na to, że Walter Scott rozsławił je na cały świat. Jednak dla większości Walentynki najbardziej kojarzone są z Rzymem ze względu na takie postacie mitologiczne jak Kupidyn czy Eros. 

W Polskiej kulturze dzień Świętego Walentego zagościł na stałe dopiero w latach 90. XX wieku. Jednak największe w obchody tego dnia już od 2002 roku mają miejsce w Chełmnie pod nazwą "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Jednak stałym i wszystkim dobrze znanym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, z walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem wyznaniem. Często w szkołach z tej okazji organizowane są tzw. "poczty walentynkowe". Uczniowie mogą zrobioną samodzielnie lub też zakupioną walentynkę oddać do takiej poczty, a później specjalnie wyznaczone osoby roznoszą je po klasach. Jak wiadomo w związku z sytuacją w kraju, w tym roku owo przedsięwzięcie jest trudne do zrealizowania, ale niektóre szkoły wyszły temu naprzeciw i organizują wirtualną pocztę walentynkową.

Z okazji święta Walentynek cały zespół Osiemnastki życzy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz każdemu czytelnikowi z osobna dużo radości i mości w tym wyjątkowym dniu!