• Kategoria: Wydarzenia i opinie
  • Odsłony: 204

Wszystko o Andrzejkach!

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych z nocy 29 na 30 listopada. Jest to dzień wigilii świętego Andrzeja - patrona Rosji, Grecji oraz Szkocji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

Dawniej wróżby andrzejkowe przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych kobiet. Samo święto traktowano niezwykle poważnie, a każda wróżba była indywidualna, odprawiana w odosobnieniu. Po latach przybrały formę zbiorową, które były organizowane wśród młodych panien, szukających ukochanego. Obecnie Andrzejki traktowane są jak zabawa i do uczczenia oraz świętowania włącza się młodzież, a nie tylko młode dziewczyny.

Poniżej przedstawiam najbardziej znane wróżby andrzejkowe, które może Was zaciekawią:

1. Lanie wosku - to najbardziej popularny zwyczaj w andrzejki. Gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Uzyskany kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.

2. Losowanie przedmiotów - do woreczka należy włożyć przedmioty o znaczeniu symbolicznym. Może to być różaniec, który symbolizuje stan zakonny, obrączkę - która przepowiada szybki ślub czy listek, który oznaczał staropanieństwo. Można włożyć je do specjalnych pudełeczek, by przy losowaniu nie oszukiwać.

3. Buty - każda z panien bierze jeden swój but. Ustawiane są one następnie od ściany do progu, jeden za drugim. Ta, której but pierwszy przekroczy próg, miała jako pierwsza wyjść za mąż.

4. Pieczone pierożki - panny dawały psu upieczone pierożki lub inne smakołyki. Na powodzenie ma szansę ta panna, której smakołyk zjedzony zostaje jako pierwszy.

5. Post i modlitwa - jeśli panna pościła i modliła się w dzień świętego Andrzeja, to w nocy mógł ukazać jej się przyszły ukochany.

6. Jabłko - panny obierają jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie obierek rzuca się za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, ma być pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

7. Pisanie imion na kartkach – na kartce wypisywane są imiona mężczyzn. Następnie kartkę należy odwrócić na drugą stronę i przekłuć igłą. Dziewczyna może wyjść za mąż za mężczyznę, którego imię przekłuła na kartce.

Może któreś z powyższych wróżby przypadną Wam do gustu i w zaciszu domowym znajdziecie chwilę na zabawę w wywróżenie sobie przyszłości? Udanej zabawy!