PO CO NAM ZWIERZĘTA DOMOWE?

Nasze podejście do zwierząt mocno zmieniło się na przestrzeni wieków, kiedyś zwierzaki traktowane były głównie jako tania siła robocza i źródło pożywienia, dzisiaj  natomiast są traktowane jak przyjaciele i mieszkańcy domu. Popularnie twierdzi się, iż ludzie decydujący się na zwierzaka chcą walczyć z samotnością, bądź zastąpić bliskich lub dzieci, jednakże to tylko przekonanie, ponieważ badania pokazują, iż zwierzęta po prostu poprawiają naszą jakość życia. 

Właściciele zwierząt są bardziej aktywni fizycznie, pewni siebie oraz mają bogatsze życie społeczne niż osoby, które nie posiadają zwierzaków. Wiele osób z naszej szkoły posiada zwierzaki i twierdzi, że odkąd pojawiło się w ich życiu są szczęśliwsi, spokojni, mają przyjaciół, którzy bezinteresownie ich kochają. Wyróżniłam kilka punktów, które szczególnie opisują, dlaczego ludzie decydują się na posiadanie zwierzaka.

Po co nam właściwie zwierzęta domowe? 

Zwierzęta to lekcja odpowiedzialności dla dzieci, a nawet dla dorosłych. Trzeba pamiętać, iż zwierzak to nie zabawka, więc trzeba o nią dbać, karmić, czyli prosto mówić trzeba regularnie wypełniać obowiązki spoczywające przy posiadaniu pupila.

Miłość za darmo

Zwierzaki kochają bezwarunkowo, wiele osób właśnie dlatego decyduje się na posiadanie pupila, ponieważ uważa się, że są lepsze od ludzi. Uważa się tak, ponieważ zwierzętom wystarczy Twoja obecność, trochę uwagi i poczucie bezpieczeństwa. Do tego zwierzaki akceptuje nas takimi jakimi jesteśmy, przy nich nie musimy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Zwierzaki kochają nas, mimo naszych wad.

  Redukcja stresu i poprawa nastroju

Badania pokazują, iż posiadanie zwierzaka działa kojąco na nasze nerwy, obniża ciśnienie i obniża tętno, wystarczy tylko popatrzeć na ukochane stworzenie, a nerwy idą w zapomnienie. Zwierzęta również w kilka sekund poprawić nam humor, a w dłuższej perspektywie uchronić od depresji. Dzieje się tak z wielu powodów, np: obecność zwierzaka w domu osób samotnych daje dużą podporę emocjonalną, bezwarunkowe przywiązanie zwierzęcia zwiększa nasze poczucie własnej wartości do tego opieka nad nimi daje nam poczucie, iż jesteśmy komuś potrzebni i docenieni. 

Do tego kto byłby smutny przy zwierzaku, który specjalnie dla nas pokazuje sztuczki i robi śmieszne miny/ pozy.

 Lepsze zdrowie

Spacery z psem to doskonała aktywność fizyczna, która wpłynie korzystnie na naszą formę oraz zmniejszy wystąpienie otyłości i chorób serca. Osoby, które na co dzień przebywają ze zwierzętami mają lepszą odporność na choroby. 

  Empatia

Zwierzaki uczą empatii, czyli stawianiu cudzych potrzeb nad swoimi, wrażliwość na krzywdę i nastrój innych. Dzięki temu inaczej postrzegamy relacje z innymi i dodatkowo pomaga nam to w budowaniu więzi z ludźmi. 

  Bezpieczeństwo

Czujemy się przy zwierzętach bezpiecznie ponieważ fakt, że są one z nami w domu jest mniej niepokojące niż samemu. 

UWAGA!

Niestety nie wszystkie zwierzaki posiadają dom i nieograniczoną miłość właścicieli, zwierzaki ze schroniska potrzebują Nas teraz, aby przetrwać zimę. Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłasza zbiórkę KOCÓW i KARMY dla podopiecznych Szczecińskiego TOZ-u.

Gdyby kogoś interesował zakup specjalistycznej karmy dla chorych zwierząt zapraszamy do odwiedzenia strony: 

http://toz.szczecin.pl/

Dziękujemy i liczymy na Was