Wykład pt. "Sztuka wypowiedzi, czyli jak mówić do rzeczy i do ludzi?"

Komunikacja to podstawa i punkt wyjscia w nawiazywaniu relacji zinnymi ludzmi codziennie porozumiewamy i wydaje się nam, że tę umiejetność mamy opanowaną. Czy zdarzylo ci się zostac niezrozumianym lub niewysluchanym? Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie, wraz z prezentacją, pt. „Sztuka wypowiedzi, czyli jak mówić do rzeczy i do ludzi?”, poprowadzonym w Książnicy Pomorskiej przez pana Stanisława Heropolitańskiego, będącego lektorem, dziennikarzem oraz rzecznikiem prasowym.

Podczas półtorej godziny wykładu prowadzący przedstawił nam sposoby komunikowania się, zarówno na poziomie werbalnym, jak i niewerbalnym, oraz zaprezentował techniki lepszego wysławiania i porozumiewania się z rozmówcą. Dowiedzieliśmy się jak mowa ciała wpływa na postrzeganie naszej osoby przez innych, a także jak mówić, aby nas słuchano. Pan Heropolitański opowiedział także o tym, w jaki sposób umiejętności prawidłowego formułowania myśli wpływają na ich skuteczne przekazywanie i zrozumienie przez odbiorcę. Wykład obejmował zagadnienia autoprezentacji, która jest istotną rzeczą na każdym etapie życia, zarówno w szkole, pracy czy podczas wystąpień publicznych. Usłyszeliśmy też o czynnikach, takich jak barwa, głośność i tempo głosu oraz pauzy w trakcie wypowiedzi, które wpływają na odbiór przekazywanych przez nas informacji. Ciekawostką, którą przedstawił prowadzący, była zasada 7%-38%-55%, zgodnie z którą słowa to zaledwie 7% przekazu, intonacja głosu to 38%, a mowa ciała 55% znaczenia wypowiedzi.

Cały wykład był bardzo ciekawy, przedstawiony w sposób nieskomplikowany, a dzięki niemu zrozumieliśmy, że sztuka mówienia wymaga ciągłej pracy i doskonalenia.